Vzpomínkové setkání 8. června
Konečně se nám podařilo po delší odmlce způsobené pandemií a potížemi provozního charakteru uspořádat v sobotu 8. června vzpomínkové setkání věnované třem nežijícím osobnostem motocyklové historie a dvěma pěkně živým pánům, bývalým vynikajícím silničním závodníkům. Dlouhá odmlka trochu poznamenala počet účastníků, nikoliv jejich kvalitu. Jako obvykle byla akce zaměřena na připomínku velkých jmen motocyklové historie a ocenění dalších velkých osobností motocyklového sportu. Pamětní plaketu u stromu Emila Stokuče odhalila legenda FIM Květoslav Mašita, u stromu Antonína Vitvara předseda Autoklubu v Nové Pace Bohumil Kužel a první ženu s vlastním stromem v Parku připomněla motokrosová legenda Miloslav Souček. Jako vrchol akce došlo k osobnímu odhalení stromů dvěma mnohonásobnými mistry republiky a králi nízkých kubatur. Zbyňkem Havrdou a Bedřichem Fendrichem. Určitě patří do Aleje mistrů a bylo znát, že si toho váží. Slova uznání a díků pronesli i zástupci autoklubu z Nové Paky, rodiště Antonína Vitvara, kteří navíc přispěli úctyhodnou částkou na transparentní účet Parku, z něhož se financují pamětní artefakty a náklady spojené s provozem. Chvilkou ticha a přečtením jmen z nových nerezových desek u Fontány borců byla uctěna památka i těch, kteří už bohužel do Parku více nepřijedou. Uznání si zaslouží Míla Souček, který s devátým křížkem na zádech tradičně dorazil ze vzdáleného Stříbra. Nesrovnatelně blíže to do Parku mají zástupci obce. Oficiální pozvání předsedy Klubu závodníků veteránů AKČR adresované starostce obce nebylo využito. Paní starostka se sice na poslední chvíli omluvila, bohužel nedelegovala žádného zástupce. Šance, že první osobní setkání povede k lepší spolupráci, a upraví tak podivnou situaci ve správě Parku byla zmařena.
Tou nejpříjemnější součástí těchto akci jsou přátelská setkání plná vzpomínek. Nejinak tomu bylo i letos. Potěšila i osobní účast velkého příznivce Parku a motorkáře srdcaře mjr. Vlastimila Kašpara ředitele Nadace policistů a hasičů. Mimo výraznou psychologickou i materiální pomoc postiženým rodinám dbá nadace i o jejich památku podobně jako náš Park pomníčkem v Praze na Karlově poblíž Muzea Policie ČR. Podle vyjádření účastníků se akce vydařila. Pasivitu obce jsme nahradili svépomocí provizorním zprovozněním Fontány borců, což vedení obce odmítlo, a péčí o kameny s kovovými jmenovkami u všech stromů v Parku a přípravě pohostinného prostředí vůbec. Snad se nám podaří lépe avizovat podzimní akci, která bude jistě úspěšná jako ty předešlé.
Jaro v Parku v Kochánkách patřilo plochodrážníkům
Netradičně v neděli 12. května jsme se sešli v Kocháneckém Parku Františka Šťastného, abychom vzpomenuli stoleté výročí narození pardubické plochodrážní legendy pana Miloslava Špinky. O strom v Parku se podělil se svým synem Milanem, mistrem a několikanásobným vicemistrem světa na ledové ploché dráze. Od zmíněné neděle má v Parku svůj strom i Jiří Štancl dvojnásobný vicemistr světa na dlouhé ploché dráze a dvacetinásobný mistr republiky. Svůj strom má i Jan Verner. Společně s ním jsme vzpomněli na jeho bratra Václava, který by oslavil v těch dnes svoji sedmdesátku. A nakonec to nejsmutnější, a sice vzpomínka na Mílu Vernera, který odešel koncem minulého roku. Míla spoluzakládal Park Františka Šťastného. Jeho osobnost garantovala smysluplnost tohoto projektu. To nepřipomínáme jeho další nesporné zásluhy na poli sportovním, jeho dlouhé a úspěšné působení v plochodrážní komisi FIM, či zásluhy o obnovení Autoklubu ČR po Listopadu. Míla je v Parku pořád přítomen nejen jmenovkou na kameni u svého stromu. Tak to cítí mnozí z těch, kteří ho dobře znali a jsou pravidelnými návštěvníky a spolutvůrci vždy vzácné atmosféry v Parku. Tentokrát pravda trochu smutné, ale důstojné. Tak snad příště bude veseleji…
Jarní setkání v Kochánkách
Pro nedostatek volných sobotních termínů se letos v Kochánkách sejdeme v neděli 12. května, abychom opatřili další stromy v Parku Františka Šťastného tabulkami se jménem významného závodníka. Tentokrát zamíříme mezi plochodrážníky. Připomeneme si desáté výročí úmrtí a sté výročí narození pardubické plochodrážní legendy Miloslava Špinky. Svůj strom si tabulkou osadí letošní jubilant Jirka Štancl a zavzpomínáme na nositele příjmení Verner, kteří už nejsou s námi. Na Mílu, který odešel před necelým půlrokem, a na Václava, od jehož úmrtí uplyne právě rok a začátkem května by oslavil svoji sedmdesátku.
Věříme, že si tuto příležitost nedají ujít přátelé ploché dráhy nejen z Pardubic nebo Prahy, a že autentické vzpomínky pamětníků na úspěchy českých plochodrážníků přilákají další přátele historie našeho motocyklového sportu. Obvykle se sjíždíme do Kochánek kolem druhé hodiny odpolední, abychom měli chvíli na to se zase po čase řádně pozdravit, a mohli tak v půl třetí s programem začít. Doufáme, že i počasí nám pomůže vytvořit důstojnou atmosféru, na kterou jsme při těchto akcích v památníku našich motocyklových závodníků zvyklí.
Tak neváhejte – neděle 12. května 2019 od 14.00 v Parku Františka Šťastného v Kochánkách.
Pro úplnost – transparentní účet č. 000-0007994132/0800 – pro případný příspěvek na údržbu a rozvoj Parku a Fontány borců.
Srdečně zvou Dr. Tomáš Lasák a Milda Straka.
Podzimní vzpomínková akce
Obvyklá podzimní vzpomínková akce v Parku Fr. Šťastného se letos z technických důvodů neuskuteční.
Pozveme Vás opět na jaře příštího roku do nově upraveného areálu u příležitosti odhalení další části památníku.
Vzpomínka na velké chvíle českého motokrosu
Výročí Čížkova přesvědčivého vítězství v Mistrovství Evropy v motokrosu ve tř. do 250 cm3v roce 1958 a nedožité osmdesátiny Vlasty Válka byly důvodem připomínky, kterou parta kolem Dr. Tomáše Lasáka uspořádala v sobotu 2. června v Parku Františka Šťastného v Kochánkách. Pravda účast nebyla tentokrát nijak mimořádná. Na minulé akce, navzdory daleko horšímu počasí, dorazilo více návštěvníků z řad širší veřejnosti. Bohužel v sezóně se těžko hledá volný termín. Ve stejný den se třeba jel Mělník nebo kvalifikace MS na dlouhé ploché dráze v Mariánských Lázních. I tak se sjelo dost známých osobností v čele s Květoslavem Mašitou, Jaroslavem Faltou, Janem Němečkem, Bohumírem Matějkou, i mnozí další. Koláží z fotografií obou jubilantů si přítomní osvěžili vzpomínky na doby počátku úspěchů českého motokrosu, a fragmentem videa z podzimní akce také na nezapomenutelného Sašu Klimta. S ním, jako posledním žijícím účastníkem jsme si připomínali první poválečnou a první vítěznou šestidenní ve Zlíně v roce 1947. Těšil se na další akci stejně jako my na jeho vzpomínky, tak neodolatelně interpretované. Bohužel 22. dubna nás opustil. Snahou vedení Parku je nejen uchovat památku těch, kteří mají historicky největší zásluhu na úspěších našeho motocyklového sportu, ale přiblížit návštěvníkům i žijící legendy a dopřát jim být účastníky neopakova- telných okamžiků, plných autentických vzpomínek a cenných svědectví. Někdy posledních.
Přítomní si připomněli položením květin k Fontáně borců i nedožité osmdesátiny Josefa Hřebečka.
V Aleji mistrů přibyl další strom věnovaný Jaromíru Čížkovi. Definitivně byly provizorní štít-ky u stromů nahrazeny důstojnějšími kameny s ocelovými tabulkami se jmény. Fontána borců je nově opatřena nerezovou tabulkou s poděkováním všem borcům startujícím na strojích Jawa za zásluhy o světovou proslulost značky. Je to výraz spontánní iniciativy bývalých zaměstnanců továrny v čele s Josefem Křížkem. Bylo to vydařené odpoledne. O to větší je škoda, že se tam objevilo tak málo motorkářů. V Parku Františka Šťastného je možné se zastavit kdykoliv. Je to jediný památník motocyklových závodníků v republice, a tak skutečný motorkář by tam měl aspoň jednou přibrzdit.
Vzpomínka na Jaromíra Čížka a Vlastimila Válka
V sobotu 2. června chceme vzpomenout v Parku Františka Šťastného v Kochánkách na první velký úspěch českého motokrosu – vítězství Jaromíra Čížka v Evropském poháru na Jawě 250, od kterého uplyne letos už šedesát let, a připomenout také nedožité osmdesátiny další legendy tohoto sportu, vicemistra světa Vlastimila Válka. Na obě osobnosti zavzpomínají pamětníci, jejich soupeři i kolegové. K vidění by měly být i motokrosové stroje té doby i dobové fotografie. Nejcennějším na těchto setkáních jsou ale autentické, jinde nedostupné, někdy bohužel i poslední vzpomínky svědků té doby. Na tyto akce se sjíždějí do Kochánek významné osobnosti motocyklového sportu a vždy tam panuje neopakovatelná atmosféra, i když prší a je nevlídno.
Zveme všechny přátele Parku Františka Šťastného a příznivce motocyklové historie a sportu první červnovou sobotu do Kochánek. Začátek plánujeme na 15.00, ale scházíme se dříve, aby se všichni stačili pozdravit a přivítat.
Šestidenní Zlín 1947
V sobotu 14. října se uskutečnilo setkání přátel motocyklového sportu v Parku Františka Šťastného v Kochánkách nad Jizerou, na kterém se vzpomínalo na první Šestidenní konanou na našem území a první vítěznou pro naše týmy. Přítomen byl poslední žijící účastník soutěže pan Saša Klimt a řada dalších osobností enduro sportu, kteří přispěli k úžasné atmosféře povedeného odpoledne. Konečně se vydařilo počasí, které minulým akcím pravidelně nepřálo. K vidění byl stroj ČZ 125 se st. číslem 10, na kterém ve Zlíně startoval Emanuel Marha a další stroje z tohoto období zapůjčené pány Zemánkem a Šebkem. Součástí programu bylo doplnění jmen Čeňka Kohlíčka a Josefa Paštiky, vítězů soutěže o Stříbrnou vázu a Jana Bednáře s Karlem Hanslem z týmu soutěžícím o Mezinárodní trofej na Fontánu borců. Pietní částí setkání pak bylo uctění památky dvou velkých jezdců, kteří nás nedávno opustili. Kameny se jmény Františka Mrázka a Petra Válka uložili k nově vysazeným stromům v aleji mistrů potomci obou skvělých mužů, paní Markéta roz. Válková a pan František Mrázek ml. Došlo i na připomenutí stého výročí univerzálního závodníka Ladislava Štajnera. Na závěr této poslední letošní akce konané v Kochánkách uctili zástupci Svazu veteránů závodníků památku všech borců položením kytice se stuhou k Fontáně. Park s Fontánou borců je nadále celoročně přístupný.
Vzpomínka na Františka Šťastného
Druhou letošní akcí pořádanou v Parku Františka Šťastného v Kochánkách byla připomínka 90. výročí narození této motocyklové legendy. Přes už tradiční nepřízeň počasí se sjelo v sobotu 15. července 2017 dost těch, kteří znali Františka Šťastného osobně i ti, kteří se o jeho osud zajímají a jeho úspěchy obdivují. Byli mezi nimi konstruktéři z Jawy, novináři i jeho přátelé. Z jejich úst zaznělo mnoho zajímavých vzpomínek a historek spojených s Františkem Šťastným, díky nimž se na chvíli vrátil i jeho nezapomenutelný humor. Položením květin k jeho pamětní desce setkání vyvrcholilo. Ujal se toho Milan Chalupník velký Františkův kamarád a průvodce jeho veteránským údobím za doprovodu Alice Matějkové, vnučky vítěze šestidenní z let 1958 a 1959.
Na rozdíl od Františka Šťastného se devadesátky dožil nedávno zesnulý Václav Parus, jehož památku přítomní uctili položením nové, definitivní desky k jeho stromu v Aleji mistrů. Totéž proběhlo i u stromu Antonína Švába a Zdeňka Kudrny. Nově byl strom věnován významnému pardubickému plochodrážníkovi Miloslavu Špinkovi.
Potěšitelné je, že do Parku míří stále více návštěvníků i mimo avizované akce. Že úsilí zřizovatele Dr. Tomáše Lasáka přináší své výsledky. Motocykloví velikáni, jímž je toto místo zasvěceno si to zaslouží.
Vzpomínka na Františka Šťastného a Václava Paruse v Kochánkách
V sobotu 15. července od 15.00 hod. si připomeneme Františka Šťastného u příležitosti jeho nedožitých 90. narozenin. Poněkud v předstihu, ale v den jeho narozenin v listopadu už park odpočívá.
Zároveň uctíme památku nedávno zesnulého úspěšného závodníka Václava Paruse.
Na legendy evropského motocyklového sportu vzpomeneme slovem i obrazem za přítomnosti pamětníků, známých osobností motocyklového sportu, bývalých konstruktérů z Jawy i zástupců Svazu veteránů závodníků.
Stromy v parku věnované V. Parusovi, A. Švábovi budou osazeny novými deskami, nově bude osazen strom věnovaný Miloslavu Špinkovi. Závodní motocykly Jawa F. Šťastného a nedávno zpřístupněná Fontána borců přispějí k příjemné atmosféře.
Posezení u ohně, občerstvení a kulturní program do večerních hodin. Možnost ubytování v místě za režijní cenu. Rádi uvítáme každého, kdo má chuť a zájem uctít památku českých motocyklových závodníků.
Vzpomínka na Jaroslava Simandla
V sobotu 22. dubna 2017 od 15.00 hod. si v Parku Františka Šťastného v Kochánkách nad Jizerou připomeneme 110. výročí narození a 30. výročí úmrtí tohoto významného závodníka, konstruktéra a podnikatele, zakladatele Divišovského závodu a značky Eso.
Návštěvníci budou seznámeni slovem i obrazem se životem a prací tohoto pozoruhodného muže. Na Jaroslava Simandla zavzpomínají pamětníci, bývalí závodníci, zástupci Svazu závodníků veteránů, na jeho počest bude vysazen strom v Aleji mistrů. Zábavu obstará rocková kapela, občerstvení bude dostupné v přilehlé restauraci.
Zveme do Kochánek všechny, kteří se zajímají o motocyklovou historii a zejména o historii značky Eso. Současně budou mít noví návštěvníci příležitost uctít památku 49 motocyklových závodníků u Fontány
borců a památníku slavného rodáka Františka Šťastného.
Kromě Jaroslava Simandla si připomeneme i výročí narození (1927) i úmrtí (2007) známého pardubického plochodrážního jezdce a trenéra Rudolfa Havelky a 20. výročí úmrtí všestranného jezdce Jana Lucáka.
Neváhejte a přijeďte se do Kochánek podívat.
Otevření Fontány Borců
Jenže slavnou motocyklovou historii vytvářeli i další, neméně slavní jezdci různých disciplín. Proto v rámci parku vznikl i jejich památník, který byl zpřístupněn v říjnu 2016 jako Fontána borců.
Otevření Parku Františka Šťastného
S nápadem uctít vhodným způsobem památku legendárního motocyklového závodníka Františka Šťastného v jeho rodných Kochánkách nad Jizerou přišel pan Dr. Tomáš Lasák. Vybudoval Park Františka Šťastného, který v říjnu 2014 otevřel za přítomnosti vdovy Jarmily Šťastné a mnoha přátel a pamětníků formou zasazení několika stromů věnovaným největším osobnostem motoristického sportu.